تبلیغات
شهرستان رابر RABOUR - جغرافیای طبیعی شهرستان رابر
 
شهرستان رابر RABOUR
به هرکجا روم ، به هرجا رسم ، اصلم را فراموش نخواهم کرد
درباره وبلاگ


با سلام خدمت تمام همشهریان عزیزم که در حال حاضر در این خطه زندگی می کنند و یا مثل بنده مجبور به ترک این دیار شده اند.من به عنوان یک رابری و علاقه ام به این منطقه همیشه در سایتهای مختلف به دنبال اطلاعات مفیدی در مورد رابر بودم که متاسفانه عمدتا مطلب جامعی یافت نمی کردم از اینرو تصمیم گرفتم با راه اندازی این وبلاگ شهرستان نوپایمان را حداقل در فضای مجازی به دیگران معرفی کنم .تا همه دلسوزان این منطقه به این فکر کنند که آیا شهرمان با این همه پتانسیل در جایگاهی درخور قرار دارد؟؟ به هر روی در حد توانم مطالبی را پیرامون تاریخ ،جغرافیا،مفاخر،شهدای گرانقدر،عکسهایی از مناطق طبیعی ،آدرس و شماره تلفنهای ضروری شهرستان جمع آوری کردم . امیدوارم با ارسال نظرات ،انتقادات و پیشنهادات خود این حقیر را یاری رسانید با آرزوی بهترین ها برای تمام دوستداران رابر

مدیر وبلاگ : محمد پورعسکری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مهمترین علت عدم پیشرفت شهرستان رابر ؟







دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 :: نویسنده : محمد پورعسکری
رابر با وسعت 4500كیلومترمربع دارای جمعیتی بیش از 52000نفر در ارتفاع 2500متر از سطح دریا و در دامنه كوههای مرتفع معروف به كوه شاه بحرآسمان و كوه رابر در فاصله 180كیلومتری جنوب غربی مركز استان كرمان قرار دارد . از شمال با بخش لاله زار بردسیر و قریه العرب و از جنوب با شهرستان جیرفت و از شرق با بخش ساردوئیه و بخش راین و از غرب و جنوب غربی با بخش مركزی بافت همجوار می باشد .شهرستان  رابر دارای 4 دهستان به نام های رابر –جواران – هنزاءو سیه بنوئیه است . فاصله روستاهای مرزی از قسمت جنوب غربی تا مركز بخش 80 كیلومتر و فاصله روستاهای مرزی از قسمت جنوب تا مركز بخش 70 كیلومتر و فاصله آخرین روستاهای مرزی از قسمت شمال تا مركز بخش 40 كیلومتر و فاصله آخرین روستاهای مرزی از قسمت شمال شرقی تا مركز بخش 50كیلومتر  می باشد . شهرستان رابر دارای 230 روستای دارای سكنه و 234 مزرعه و در مجموع دارای 464 روستا و مزرعه می باشد .

آب و هوا

شهرستان رابر در حصاری از كوههای (شاه- ارتفاعات قلعه سنگ- باغ بهادر- سر مشك- ارتفاعات تخت سر طشتك و بهر آسمان ) به صورت نعل اتسبی قرار دارد.از سمت جنوب پیوستگی كوهها قطع و یك دهانه عبور رودخانه هلیل را تشكیل می دهد و شاید همین دهانه به سمت دهستان اسفندقه از شهرستان جیرفت باعث شده بخشی از روستاهای دهستان جواران از پدام آباد تا گتك در فصل تابستان دارای آب و هوایی گرم و در زمستان معتدل باشند . آب و هوای اكثر مناطق شهرستان رابر در فصل زمستان سرد و در فصل بهار و تابستان معتدل و بسیار دل انگیز و خنك می باشد و در مجموع آب وهوای كوهستانی كه در تابستانها از 28درجه سانتیگراد بالای صفر تجاوز نمی كند و در فصل زمستان در بعضی از مناطق حدوداً به 15 درج زیر صفر می رسد .در فصل زمستان عمده كوهها پوشیده از برف است و در كوه شاه كه در شمال رابر قرار دارد و در بعضی از سالها برف چندین سانت روی هم انباشت می گردد . بدلیل قرار گرفتن در دامنه ی كوههای پر از برف دارای قنوات و چشمه سارهای متعدد می باشدكه آب كشاورزی و صنعتی بخش را تأمین می كند . میانگین بارندگی سالیانه در این بخش 270 میلیمتر در سال  می باشد.


رودخانه ها .قنوات و چشمه سارها

عموم رودخانه های شهرستان رابر به سمت جنوب در حركت می باشند و نهایتاً هلیل رود را تشكیل می دهند .

در وقع رودخانه های رابر سرچشمه های هلیل رود هستند و آب دو سد برزگ جیرفت و صفارود را تأمین می كنند كه علاوه بر استفاده كشاورزی شهرستانهای جیرفت و رابر – آب شورب مركز استان در دراز مدت نیز از رابر و سد صفا تأمین می گردد .

شهرستان رابر دارای 123 رشته قنات – 405 چشمه – 4رودخانه دائمی و 20 رودخانه فصلی می باشد كه موجبات سربلندی وزیبایی – طراوت و رونق كشاورزی و باغداری این خطه را موجب شده اند .

كوهها و ارتفاعات

كوه شاه كه بر روی ارتفاعات آن آثار و تخت شاهزاده هنوز مشهوراست 

 كوه قلعه سنگ در جنب روستای تذرج

كوههای به هم پیوسته واقع در جنوب غربی مشهور به كوه رابر .

 كوههای به هم پیوسته واقع در شمال رابر مشهور به كوه سفید

كوههای به هم پیوسته واقع در شمال شرقی بخش مشهور به كوه تنگل هونی

كوههای به هم پیوسته واقع در بحرآسمان مشهور به كوه ناران

كوههای به هم پیوسته واقع در سرمشك –بندر هنزاء –تخت سرطشتكو در آلوئیه واقع در شمال شرقی .





نوع مطلب :
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

View Larger Map