تبلیغات
شهرستان رابر RABOUR - زندگی نامه برخی از مفاخر رابر
 
شهرستان رابر RABOUR
به هرکجا روم ، به هرجا رسم ، اصلم را فراموش نخواهم کرد
درباره وبلاگ


با سلام خدمت تمام همشهریان عزیزم که در حال حاضر در این خطه زندگی می کنند و یا مثل بنده مجبور به ترک این دیار شده اند.من به عنوان یک رابری و علاقه ام به این منطقه همیشه در سایتهای مختلف به دنبال اطلاعات مفیدی در مورد رابر بودم که متاسفانه عمدتا مطلب جامعی یافت نمی کردم از اینرو تصمیم گرفتم با راه اندازی این وبلاگ شهرستان نوپایمان را حداقل در فضای مجازی به دیگران معرفی کنم .تا همه دلسوزان این منطقه به این فکر کنند که آیا شهرمان با این همه پتانسیل در جایگاهی درخور قرار دارد؟؟ به هر روی در حد توانم مطالبی را پیرامون تاریخ ،جغرافیا،مفاخر،شهدای گرانقدر،عکسهایی از مناطق طبیعی ،آدرس و شماره تلفنهای ضروری شهرستان جمع آوری کردم . امیدوارم با ارسال نظرات ،انتقادات و پیشنهادات خود این حقیر را یاری رسانید با آرزوی بهترین ها برای تمام دوستداران رابر

مدیر وبلاگ : محمد پورعسکری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مهمترین علت عدم پیشرفت شهرستان رابر ؟بلقیس سلیمانی

 (زاده ۱۳۴۲ در رابر-کرمان)، نویسنده، منتقد ادبی، و تهیه کننده معاصر ایرانی است. کتابهای «بازی آخر بانو»، «بازی عروس و داماد» و «خاله بازی» از آثار اوست که همگی بیش از پنج بار تجدید چاپ شده‌اند و رمان بازی آخر بانو برندهٔ جایزه ادبی مهرگان و بهترین رمان بخش ویژهٔ جایزهٔ ادبی اصفهان در سال ۱۳۸۵ شده‌است. او در رشته کارشناسی ارشد فلسفه تحصیل کرده‌است و مدیر گروه مطالعات فرهنگی و فرهنگ عامه شبکه رادیویی فرهنگ می‌باشد. او بیش از هشتاد مقاله در مطبوعات نوشته‌است و برخی از داستانهای وی به زبانهای انگلیسی ، ایتالیایی و عربی ترجمه شده‌است. او داوری جایزه‌های ادبی را نیز بر عهده داشته‌است، از جمله جشنواره بین المللی برنامه‌های رادیویی و جایزه منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی.

آثار:رمان‌های «بازی آخر بانو» و «خاله بازی» دو کتاب از یک سه‌گانه در زمینه‌های عشق و روایت و قدرت هستند که داستان آنها در زمان رویدادهای سیاسی - اجتماعی دهه ۱۳۶۰ ایران قرار دارد و نقش اصلی و محوری آنها با زنان است. سلیمانی در این مجموعه رمان‌ها انسان را در موقعیت‌های مختلف و خطیر مانند انسان در موقعیت انتخاب، انسان در موقعیت آزاد، انسان در موقعیت مرگ، یا در موقعیت قتل قرار داده و عکس‌العمل او را بررسی می‌کند. اما بیشتر دغدغه‌های فلسفی و تجربهٔ آن در قالبی تازه سبب نگارش مجموعه داستان‌های بسیار کوتاه «بازی عروس و داماد» او بود. داستان‌های مجموعه «بازی عروس و داماد» را می‌توان داستان مینی‌مال یا داستان‌های فلَش دانست. این شصت داستان چند خطی همگی قصه‌گو هستند و طرح داستانی آنها واضح و مشخص است و بسیاری از آنها پایانی غافلگیر کننده دارند.

 

 *********************************************************************

پروفسور عیسی سلاجقه

 به سال ۱۳۳۰ در رابر دیده بدنیا گشود. دوران دانشجویی سطح کارشناسی خود را با مرتبه اول در دانشگاه علم و صنعت باتمام رسانید. در سال ۱۳۵۶ و سال ۱۳۶۰ به ترتیب کارشناسی ارشد و دکتری خود را از دانشگاه ساری انگلستان دریافت نمود. وی در بازگشت به وطن در دانشگاه باهنر کرمان مشغول به تدریس و تحقیق شد.پروفسور سلاجقه که به دلیل فعالیتهای علمی خود در زمینه مهندسی عمران رتبه سوم پیشگامان و پیشکسوتان مهندسی عمران کشور در دومین یادواره برگزیدگان مهندسی عمران ایران که توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برگزار گردید را به خود اختصاص داد استاد دانشگاه باهنر کرمان می باشد و از کارهای اجرائی وی می‌توان به ریاست بخش مهندسی عمران، ریاست دانشکده فنی، معاونت آموزشی و تحقیقاتی دانشکده فنی، معاونت تحصیلات تکمیلی شهید باهنر کرمان اشاره نمود.

وی رئیس شورای اسلامی شهر کرمان بمدت دو سال و نایب رئیس شورای اسلامی شهر کرمان به مدت ۲ سال و در حال حاضر ریاست کمیسیون عمران این شورا  را بر عهده دارد. سلاجقه پژوهشگر نمونه استان کرمان، پژوهشگر نمونه دانشگاه شهید باهنر کرمان، پژوهشگر نمونه کشور و پژوهشگر نمونه وزارت مسکن و شهرسازی نیز بود‌ه‌ است.از پروفسور سلاجقه تعداد ۲۹ مقاله نمایه شده در ISI و ۱۳ مقاله علمی و پژوهشی و ۱۲۱ مقاله در کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی انتشار یافته است. پروفسور سلاجقه طراحی بیش از ۲۰۰ پروژه سازه‌های فولادی و بتن‌آرمه، و مقاوم‌سازی بیش از ۲۰ ساختمان را برعهده داشته است. پروفسور سلاجقه عضو ۱۰ انجمن ملی و بین‌المللی بوده و بیوگرافی این پیشکسوت مهندسی عمران ایران توسط ۵ سازمان بین‌المللی به عنوان پژوهشگر برگزیده انتشار یافته است.

*********************************************************************

پیروز ارجمند

متولد 1349 رابر، فارغ التحصیل موسیقی از دانشگاه هنر است. وی فعالیت سینمایی را با ساخت موسیقی متن فیلم «سفر به چزابه» به كارگردانی رسول ملاقلی پور آغاز كرد.

برخی از آثار وی آهنگ سازی فیلم:

۱ -  سفر سرخ (۱۳۸۸)

۲ -  گرگ و میش (۱۳۸۵)

۳ -  نیما یوشیج (۱۳۸۵)

۴ -  جوجه اردك من (۱۳۸۱)

۵ -  راز پرواز (۱۳۸۱)

۶ -  خواب سفید (۱۳۸۰)

۷ -  زیستن (۱۳۸۰)

۸ -  سفر سرخ (۱۳۷۹)

۹ -  سفره ایرانی (۱۳۷۹)

۱۰ -  شور عشق (۱۳۷۹)

۱۱ -  غاز مهاجر (۱۳۷۸)

۱۲ -  پسر مریم (۱۳۷۷)

۱۳ -  سفر به چزابه (۱۳۷۴)

14- خط قرمز

15- حس ششم

*********************************************************************

دكتر علی سلاجقه

 در سال 1346 در شهرستان رابر كرمان متولد شد و تحصیلات خود را تا پایان دبیرستان در زادگاهش گذراند. در سال 1366 در دوره كارشناسی رشته مهندسی منابع طبیعی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال 1373 نیز با رتبه ممتاز در رشته مهندسی آبخیزداری از دانشگاه تهران در مقطع كارشناسی ارشد فارغ التحصیل گردید و در همان سال به عنوان عضو هیات علمی گروه احیاء مناطق خشك وكوهستانی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران مشغول به كار شد . با اعلام موفقیت در آزمون اعزام دانشجو به خارج از كشور وی ترجیح داد تحصیلات دكتری تخصصی خود را در داخل كشور دنبال كند و در سال1383 با دفاع از رساله خود تحت عنوان : مطالعه آزمایشگاهی الگوی سه بعدی جریان حول اپی های واقع در قوس رودخانه با رتبه عالی در رشته علوم و مهندسی آبخیزداری  مهندسی رودخانه، از دانشگاه تهران موفق به اخذ مدرك دكتری شد. ارائه و چاپ بیش از 40 مقاله علمی و پژوهشی در مجلات و كنفرانس های معتبر داخلی و بین المللی، فعالیت موثر در تشكیل كنفران س های علمی، ترجمه كتاب آبخیزداری در توسعه پایدار، تالیف 4 جلد كتاب در زمینه علوم آبخیزداری (در دست انجام)، راهنمایی و مشاوره 50 رساله كارشناسی ارشد و دكتری، انجام بیش از 30 طرح پژوهشی، عضویت در هیئت رئیسه انجمن ها و كمیته های مختلف علمی كشور از جمله فعالیت های علمی  پژوهشی ایشان م یباشد. بر عهده داشتن سمت های اجرایی از قبیل: سرپرست امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران، معاون اداری ومالی دانشكده منابع طبیعی دانشگاه تهران، دبیر كمیته ملی توسعه پایدار كشور، عضو شورای ساختار دانشگاه تهران، مدیركل دفتر مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، از جمله فعا لیت های اجرایی ایشان است.

*********************************************************************

دکتر عبدالرضا سلاجقه

در سال 1314 در رابُر کرمان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در رابُر و تحصیلات متوسطه را در کرمان به اتمام رسانید. در سال 1336 از هنر سرای عالی تهران با احراز رتبۀ اول موفق به دریافت مهندسی شیمی شد . سال 1340 برای ادامۀ تحصیل عازم امریکا گردید، و در سال 1345 از دانشگاه ایند یا نا، با درجه دکترا در شیمی تجزیه فارغ التحصیل شد، به ایران بازگشت، و از همان سال در دانشگاه شیراز شروع به تدریس کرد.

دکتر سلاجقه علاوه بر تدریس در دانشگاه های کشور و نوشتن چندین مقاله، تألیفات چندی نیز دارند که عبارت است از :

1. تألیف اصول شیمی تجزیه ( جلد اول )

2. ترجمۀ بخشی از مبانی شیمی تجزیه ( جلد دوم )

3. ترجمۀ بخشی از اصول تجزیۀ دستگاهی ( جلد اول : کتاب برگزیدۀ سال 1368 )

4. ترجمۀ بخشی از اصول تجزیه دستگاهی ( جلد دوم )

5. ویرایش اصول تجزیۀ کمی معدنی ( جلد اول )

6. ترجمه بخشی از اصول تجزیۀ کمی معدنی ( جلد دوم )

7. ترجمۀ بخشی از کتاب شیمی آلی عملی ( جلد اول ).

***********************************************************

دکتر پروین سلاجقه

پروین سلاجقه در سال 1340 در شهر رابر از توابع كرمان به دنیا آمد و تا سن 13 سالگی در آن‌جا زندگی كرد. پس از آن به كرمان رفت و تا 18 سالگی در آن شهر ماند.

وی دوره ابتدایی و راهنمایی را در همان شهر گذراند و دوره دبیرستان را در در مدارس بهمن یار و دانشسرای مقدماتی دختران طی كرد.

در سال 1365 در مقطع كارشناسی در رشته ادبیات فارسی وارد دانشگاه تربیت معلم شد و در سال 1374 تا 1376 دوره كارشناسی ارشد را در همان رشته در دانشگاه آزاد اسلامی گذراند وی در سال 1376، بعد از ورود به دانشگاه علوم تحقیقات در مقطع دكتری. در سال 1380 موفق به اخذ مدرك در رشته ادبیات فارسی شد.

وی هم‌اكنون عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد تهران مركز است و به عنوان استادیار با دانشگاه‌های دیگر همكاری دارد و به عنوان راهنما و مشاور در پایان‌نامه‌های كارشناسی ارشد فعالیت می‌كند.

كتاب «از این باغ شرقی (نظریه‌های نقد شعر كودك و نوجوان)» از جمله تالیفات وی است که در سال 1386 به عنوان كتاب سال جمهوری اسلامی برگزیده شد

وی در مورد دوران نویسندگی خود می گوید:هنر و ادبیات را از دوره دبستان دوست داشتم. در دبیرستان در زمینه ادبیات بسیار فعال بودم و سرودن شعرهای اولیه خود را از آن دوره شروع كردم. تالیفاتم از دوره‌ای كه دانشجوی دكتری بودم شروع شد. اولین كتابم را در سال 1377 نوشتم كه كتابی فانتزی و داستان آن ظاهرا برای كودكان اما در حقیقت فرامخاطب بود و همان سال، كتاب سال زیست محیطی شد. دومین كتابم كه كتاب درسی دانشگاهی شد، با عنوان «درآمدی بر زیبایی شناسی شعر» بود. كتاب سوم نیز یك داستان فانتزی بود به نام «بنفشه كوچولو» كه داستان‌های سمبلیك دارند؛ این كتاب نیز با استقبال خوبی روبه‌رو شد. در همین سال‌های دانشجویی كتاب دیگری نوشتم به نام «صدای خط خوردن مشق» كه در واقع اولین فعالیت جدی من در زمینه نقد و نقدی ساختاری و تاویلی آثار هوشنگ مرادی كرمانی بود. این كتاب با استقبال خوبی روبه‌رو شد و من را به عنوان منتقدی كه دیدگاه مدرن در نقد دارد و سعی می‌كند براساس معیار نقد امروز، علمی كار كند معرفی كرد. بعد از این كتاب، پایان نامه دكتری را شروع كردم و به موضوعات زبان شناسی همگانی، نشانه شناسی و بحث‌هایی وارد شدم كه به من كمك كرد تا بتوانم با دانش روز در زمینه نقد آشنا شوم. این پایان‌نامه یكی از جدی‌ترین كارهای من بود و زحمت زیادی برای انجام آن متقبل شدم و هم‌اكنون با عنوان «فرهنگ تحلیلی متیف، نشانه و نماد» آماده چاپ است.

همزمان با این كار، فعالیت‌های جدی‌تری را شروع كردم. مثل نوشتن مقالات متعدد در جراید و مجلات و فصل‌نامه‌های تخصصی.

فعالیت‌هایم در زمینه نقد و نظریه ادبی در نقد شعر و رمان و در زمینه ادبیات كودك ادامه پیدا كرد. سپس مجموعه نقدی به نام «نقد شعر معاصر» را انجام دادم كه اولین شماره این مجموعه با عنوان «امیرزاده كاشی‌ها» -‌كه نقد شعر احمد شاملو بود-‌ به چاپ رسید.

همزمان با چاپ این كتاب، در نخستین جایزه نقد ادبی ایران و منتقد برتر ایران، از طرف خانه نقد ایران و بنیاد هنرمندان و نویسندگان، در زمینه نقد شعر معاصر و كهن جایزه دریافت كردم. سپس كتابی از من به نام «از این باغ شرقی» به چاپ رسید كه حاصل تلاش‌های زیاد من در چند سال گذشته بوده است.آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

View Larger Map