تبلیغات
شهرستان رابر RABOUR - کشاورزی شهرستان رابر
 
شهرستان رابر RABOUR
به هرکجا روم ، به هرجا رسم ، اصلم را فراموش نخواهم کرد
درباره وبلاگ


با سلام خدمت تمام همشهریان عزیزم که در حال حاضر در این خطه زندگی می کنند و یا مثل بنده مجبور به ترک این دیار شده اند.من به عنوان یک رابری و علاقه ام به این منطقه همیشه در سایتهای مختلف به دنبال اطلاعات مفیدی در مورد رابر بودم که متاسفانه عمدتا مطلب جامعی یافت نمی کردم از اینرو تصمیم گرفتم با راه اندازی این وبلاگ شهرستان نوپایمان را حداقل در فضای مجازی به دیگران معرفی کنم .تا همه دلسوزان این منطقه به این فکر کنند که آیا شهرمان با این همه پتانسیل در جایگاهی درخور قرار دارد؟؟ به هر روی در حد توانم مطالبی را پیرامون تاریخ ،جغرافیا،مفاخر،شهدای گرانقدر،عکسهایی از مناطق طبیعی ،آدرس و شماره تلفنهای ضروری شهرستان جمع آوری کردم . امیدوارم با ارسال نظرات ،انتقادات و پیشنهادات خود این حقیر را یاری رسانید با آرزوی بهترین ها برای تمام دوستداران رابر

مدیر وبلاگ : محمد پورعسکری
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
مهمترین علت عدم پیشرفت شهرستان رابر ؟ گزارش برداشت گردو در شهرستان رابر سال1388

اسماعیل امیرتیموری: شهرستان رابر یكی از شهرستان های استان كرمان،یكی از تولید كنندگان برتر گردوی كشوری با سطح زیر كشت 4200 هكتار گردو كه 3200 هكتار آن مثمر میباشد كه با توجه به كمیت و كیفیت این محصول استراتژیك برداشت این محصول از 20/6/88 شروع شده كه با توجه به خشكسالی چند ساله اخیر و آفت كرم خراط و سرمازدگی باعث كاهش 30 درصدی تولید این محصول در شهرستان شده است،كه در سال جاری پیش بینی میشود كه 25000 تن گردو با كیفیت بالای مغز تولید و به بازار عرضه شود.

مشكلات زیادی در برداشت این محصول وجود دارد كه از جمله ،نبود دستگاه های مكانیزه در برداشت گردو و پوست گیری و بسته بندی،كه برداشت با دست انجام میشود كه باعث صدمه به سرشاخه ها و محصول تولیدی میگردد و همچنین پوست گیری نیز با دستگاه های غیر استاندارد و گاهاً با دست انجام میگیرد،كه خود باعث كاهش كیفیت این محصول میگردد.

*********************************************************

 

مبارزه با کرم خراط در منطقه رابر

 

 
پروانه فری:Zeuzera pyrina

این گونه یکی از مخربترین و زیان آورترین آفات درختان میوه سردسیری می باشد که در اکثر نقاط میوه خیز کشور وجود دارد. لاروهای این آفت اغلب از محل اتصال دمبرگ به شاخه های چوبی نشده وارد می شوند و به تدریج که رشد می کنند به شاخه های ضخیم تر و در نهایت به تنه متصل می شود در منطقه رابر روی برخی از درختان مسن صدها لارو مشاهده شده است. با اینکه درخت گردو نسبت به این آفت مقاومت زیادی از خود نشان داد است و بعد از 4-3 سال آلودگی درخت ضعیف و سرانجام از بین می روند.

حشرات کامل این آفت به رنگ سفید و همراه لکه های تیره رنگ بر روی بال، سینه و شکم هستند لاروها نیز شیری رنگ دارای سر و پشت سینه اول قهوه ای رنگ متمایل به سیاه می باشند و این لاروها تقریباً دو سال از مرکز چوب تغذیه می کنند و سپس تبدیل به شفیره و نهایتاًَ به پروانه تبدیل می شوند و هر پروانه ماده بعد از جفت گیری 1000-800 تخم می گذارد که اگر این تعداد تخم به لارو تبدیل شوند بر شدت آلودگی و گسترش آفت در منطقه می افزاید.

این آفت بیشتر به درختان ضعیف حمله می کند واین درختان در مقایسه با درختانی قوی(ازنظر شرایط تغذیه ای)زودتر از پا درمی آیند.

متأسفانه این آفت در طی 5-4 سال گذشته که به منطقه وارد شده است گسترش شگرفی داشته و به حدود 3/1از باغات منطقه خسارت شدید وارد شده و بقیه باغات به دلیل تکثیر سریع و فراوان  آفت مورد تهدید جدی واقع هستند.

 

1- آموزش روشهای مختلف مبارزه در مناطق مختلف

 

2- هرس شاخه ها با آلودگی زیاد

 

3- بستن توری اطراف تنه ها با آلودگی بالا برای ممانعت از خروج پروانه

 

4-محلول سم مالاتیون 2در هزار جهت تزریق به درختان آلوده

 

نحوه تزریق سم با سرنگ

 

شناسایی مناطق آلوده و توزیع سم مالاتیون بین باغدارانی که آفت به باغ آنها خسارت وارد کرده وآموزش موارد ذکر شده ونیز راههایی دیگر مبارزه ازجمله مثل  سنبه زنی داخل دالان های لاروی فعال،توزیع مالاتیون در مناطق آلوده باغات روستاهای تذرج،اسکر، ننوک،بی زنوئیه و...

 

نصب تله های فرمونی درمناطق مختلف آلوده اما به دلیل نامناسب بودن فرمون استفاده شده از این روش نتیجه ای حاصل نشده است که ادامه کار با استفاده از روشهای بیولوژیکی و شیمیائی،درحال انجام است.

 ************************************************

 مناطق آلوده به کرم خراط

 

ردیف

روستای آلوده به كرم خراط

سطح زیر كشت گردو(هكتار)

در صد آلودگی

1

اسكر

200

80

2

ننوك

120

80

3

ده دیوان

100

80

4

عشق آباد

60

60

5

مباركه

130

80

6

منوكین

120

80

7

تذرج

150

100

8

بی زنوئیه

50

60

9

داس آباد

50

60

10

كبیر

60

60

11

دیوران

80

70

12

رابر

150

70

13

بابیدان

30

50

14

سیه بنوئیه

200

50

15

گنجان

200

40

16

قله دیلم

60

50

17

كشكوئیه

50

50

18

موردوئیه

40

50

19

چهرن

50

20

20

گورساروئیه

20

40

21

كلمشك 

20

60

22

باغ پیرولی

30

60

23

كوه سفید

30

60

 

 

 

 آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

View Larger Map